משמורת ילדים

משמורת ילדים:

משמורת על ילד עוסקת במקום מגוריו הקבוע של הילד. סוגית המשמורת מתעוררת לרוב כאשר הוריו של הילד מתגרשים או נפרדים ועליהם להסדיר בניהם את סוגית מגוריו העיקריים של הילדים ומשמורתו.

כדאי לדעת:

  1. מרוץ הסמכויות – הליכי המשמורת מתחילים באמצעות תביעת משמורת המוגשת על ידי אחד הצדדים לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, במידה והוגשה תביעת גירושין שבה נכרכו גם ענייני המשמורת. פרקטיקה זו קיבלה את הכינוי הידוע "מרוץ הסמכויות" ולפיו הערכאה הראשונה שבה הוגשה התביעה היא הערכאה שבה יתנהל התיק.
  2. טובת הילד – השיקול העומד בפני בית המשפט בבואו לקבוע למי מהצדדים תהיה המשמורת על הילד הינו שיקול טובת הילד. שיקול טובת הילד קודם לשיקולים בדבר טובת ההורים או רצונם. בית המשפט אף רשאי שלא לאשר הסכמות שהתקבלו בין הצדדים בנוגע לענייני המשמורת, אם מצא כי הן עומדות בסתירה לטובתו של הילד.
  3. רצונו של הילד – במסגרת שיקול טובת הילד קיימת התחשבות ברצונו של הילד בהתאם למסוגלותו להביע אותה. בית המשפט רואה בחומרה רבה ניסיון של צד אחד להסית את הילד כנגד ההורה השני על מנת לשנות את רצונו, עד כדי כל כי עלולים להיות מקרים בהם בית המשפט יחליט ליטול את המשמורת מן הצד המסית ולהעבירה לצד השני. על מנת לדעת מה רצונו של הילד עשוי בית המשפט לקבוע דיון בדלתיים סגורות בו יפגוש את הילד באופן בלתי אמצעי ויוכל לעמוד על רצונו. כמובן שדעתו של הילד היא רק שיקול אחד מתוך מערכת השיקולים הנלקחת בחשבון בדיון על טובת הילד.
  4. חזקת הגיל הרך – נכון לימים אלו, במדינת ישראל עדיין קיימת חזקת הגיל הרך על פיה יש להעדיף לתת את המשמורת לאם, בכל הנוגע לילדים שהינם עד לגיל 6 שנים. סוגיה זו מצויה כיום בלבה של מחלוקת ציבורית, כאשר קבוצות מסוימות פועלות לשם ביטולה, בעוד אחרות פועלות לשם שימורה.
  5. הסדרי ראיה / זמני שהות – כיום השתנה המונח "הסדרי ראיה" במונח מעודן יותר – "זמני שהות". במסגרת זמני השהות נפגש ההורה שאינו משמורן עם ילדיו. מדובר במועדים קבועים וידועים מראש.
  6. הפרת הסדר ראיה – במידה ומי מהצדדים פועל באופן קבוע לאי קיום חלוקת זמני השהות – אם על ידי מניעת מפגשים ואם על ידי אי הגעה למפגשים, יכול הצד השני לפנות לבית המשפט בבקשה לסעדים – בין אם כספיים ועד לשינוי מתכונת המשמורת במקרים מסוימים.
  7. משמורת משותפת – מדובר במשמורת הניתנת לשני ההורים יחדיו. בדרך כלל זמני השהות המתלווים למשמורת משותפת הם חציוניים, כך שהילד שוהה במחצית כל אחד מהוריו מחצית השבוע. בשנים האחרונים אנו רואים גידול ניכר בהחלטות הפוסקות את משמורתם המשותפת של שני ההורים וזאת, כחלק מהתפתחויות חברתיות.

 

משרדנו מתמחה בענייני משמורת ילדים וליווי מקצועי בתהליך הגירושין. לקביעת פגישה לצורך ייעוץ משפטי בעניין משמורת ילדים או לקבלת מידע נוסף על הליך קביעת משמורת ילדים התקשרו  09-9518222 ונשמח לתת לכם מענה.