זוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים:

זוגות שבהם שני בני הזוג משתייכים לאותו מין הינם זוגות העונים להגדרת זוגות חד מיניים. תחום הזכויות המשפטיות הניתנות לזוגות חד מיניים, הינו תחום דינאמי, המתפתח ומשתנה מיום ליום ועם התקדמות הזמנים. מרבית השינויים והתפתחויות החקיקה בתחום הזוגות החד מיניים הגיע ומגיע בזכותם של אזרחים אמיצים, אשר פנו ופונים לבית המשפט לענייני משפחה ולבג"ץ וסוללים את הדרך לבאים אחריהם.

למשרדנו התמחות מיוחדת במערכת הזכויות המשפטיות של זוגות חד מיניים. כמו כן,  עו"ד סיון אלה-לוי הינה מנהלת פורום זוגות חד מיניים באתר הפורומים המשפטיים lawguide, שם היא עונה לשאלות מגולשים על פי ניסיונה העשיר בתחום.

כדאי לדעת:

  1. נישואין – בישראל זוגות חד מיניים אינם יכולים להינשא. על פי הדין העברי הדתי החל בישראל על ענייני נישואין וגירושין, אין באפשרות זוגות חד מיניים להינשא. האופציה היחידה העומדת לזוגות חד מיניים המעוניינים להינשא, היא באמצעות נישואים אזרחיים בחו"ל במדינות המתירות נישואין אלו. בהתאם לפסיקתו של בג"ץ, בני זוג חד מיניים שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל, יוכלו להירשם במרשם האוכלוסין כנשואים ובאמצעות כך, לשנות את הסטאטוס המופיע בתעודת הזהות שלהם ל"נשוי".
  2. ידועים בציבור – זוגות חד מיניים המקיימים חיים משותפים ומשק בית משותף, יכולים להירשם כידועים בציבור ואף להוציא תעודת ידועים בציבור. הגדרה זו מזכה בגין זכויות שונות הניתנות לכל זוג ידועים בציבור אחר, כגון הטבות בביטוח לאומי, פטור ממס שבח ברישום דירה על שם בן הזוג ועוד.
  3. גירושין – זוגות חד מיניים אשר נישאו באמצעות נישואין אזרחיים בחו"ל ומעוניינים להתגרש, יוכלו לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה בתובענה להתרת נישואין, כאשר בסיומה, יקבלו פסק דין מאת בית המשפט המאשר כי נישואיהם מבוטלים. באמצעות פסק דין זה יוכלו לשנות את הסטאטוס האישי שלהם בתעודות הזהות.
  4. הסכם חיים משותפים – אחת ההמלצות החשובות ביותר לזוגות חד מיניים היא בעריכת הסכם לחיים משותפים – בין אם הזוג נישא בנישואין אזרחיים ובין אם חי הוא כידועים בציבור. מדובר בהסכם בעל חשיבות רבה בכל הנוגע להסדרת זכויותיהם של זוגות חד מיניים ובייחוד, לענייני אימוץ או קבלת צווים להורות פסיקתית, כאשר נכון להיום, אחד מתנאי היועץ המשפטי לממשלה לקבלת צו להורות פסיקתית לזוג חד מיני, הוא קיומו של הסכם לחיים משותפים שנחתם בין בני הזוג עוד בטרם ההריון.
  5. מזונות ילדים – כאשר בני זוג חד מיניים מתגרשים אין קביעה מפורשת לגבי דינם של המזונות, ובית המשפט מכריע בכל מקרה לגופו של עניין על פי מצבם הכלכלי של בני הזוג. במקרה שעורכים הסכם חיים משותפים כדאי לדאוג שגם מקרה זה יכוסה בהסכם.
  6. גישור לזוגות חד מיניים – משרדנו מתמחה גם בגישור לזוגות חד מיניים, אשר בדומה לכל הליך גישור משפחתי אחר, מטרתו למנוע התנהלות משפטית ולהביא את בני הזוג לכדי הסכמה בהליך קצר ויעיל.

 

למשרדנו התמחות ייחודית בענייני זוגות חד מיניים, לרבות זכויותיהם המשפטיות של זוגות חד מיניים וכן, בכלל ההליכים המשפטיים הקשורים לזוגות חד מיניים. לקביעת פגישה לצורך ייעוץ משפטי או לקבלת מידע נוסף על עניינים משפטיים הקשורים לזוגות חד מיניים התקשרו  09-9518222 ונשמח לתת לכם מענה.