הסכם לחיים משותפים

הסכם לחיים משותפים הוא הסכם הנערך בין בני זוג שאינם נשואים, לרבות בני זוג מאותו מין, המהווה הסכמה חוזית ומקיף מערך של נושאים הקשורים לחיים המשותפים ולזמן הפרידה, אם וכאשר תתרחש, כולל הסכם ממון.

מי צריך הסכם לחיים משותפים?
הסכם לחיים משותפים דומה להסכם הממון, אך כולל בו, מלבד ההסכמות הכלכליות והרכושיות, גם הוראות שמטרתן לעגן הסכמות בכל הנוגע לאופן ניהול חיי היום יום של הצדדים בעת חייהם המשותפים וגם בכל הנוגע לעיתות פרידה, אם וכאשר יתרחשו ולדרכים בהן יוסדרו מחלוקות שונות שעלולות להתגלע לעת משבר זוגי.

ההסכם משמש, בדרך כלל, זוגות שאינם נשואים אך חיים ביחד, בין אם הם מוגדרים כידועים בציבור ובין שלא, לרבות זוגות חד מיניים. במסגרת ההסכם נכללת הכרה רשמית בזוגיות ולכן, אם וכאשר נזקקים בני הזוג לאישורים בדבר היותם בני זוג, לצורך קבלת שירותים, הטבות, או כל דבר אחר, יכול ההסכם לשרת אותם לשם כך ובייחוד כאשר הוא הוגש לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה וקיבל תוקף של פסק דין.

הסכם לחיים משותפים מפזר הרבה מן העמימות העשויה להתלוות לחיים זוגיים ללא נישואין כדת או בגרסה האזרחית והוא פותר מראש מחלוקות שונות הקשורות לרכוש, זכויות של ילדים מזוגיות קודמת או של ילדים משותפים במידה ומדובר בזוגות חד-מיניים וכיוצ"ב, ומונע מראש עוגמות נפש מיותרות, או התכתשות משפטית ארוכה, הכרוכות בסוגיות אלו במידה והקשר הזוגי מסתיים.

כיצד יש לנסח הסכם לחיים משותפים?
לניסוח הסכם לחיים משותפים חשיבות רבה, שכן הוא כולל בו את מרבית תחומי חייו של האדם ולאו דווקא את אלו הכלכליים והרכושיים בלבד. לכן, חשוב מאוד כי ההסכם ינוסח בידי עורך דין המתמחה בדיני משפחה בכלל ובכתיבת הסכמים לחיים משותפים בפרט. לניסוחים שונים ישנן משמעויות משפטיות שונות ועל ההסכם לפזר כל עמימות בנושאים בהם עוסקים סעיפי ההסכם השונים ולא להותיר אפשרות לכפל משמעויות בכל הנוגע לסעיפים שונים, שעלול להוות פתח לבעיות מיותרות לעת סיום הקשר הזוגי. יחד עם זאת, על ההסכם להיות נהיר וברור לשני בני הזוג, כאשר על עורך הדין העורך את ההסכם לוודא זאת ולנסח את ההסכם בשפה מובנת.

במשרדנו, בעת עריכת הסכמים לחיים משותפים, ישנה האפשרות לקיום מפגשי גישור ספורים, לצורך הגעה להסכמות משותפות בטרם עיגונן בהסכם.

כמו כן, במשרדנו, מוגשים לאישור בית המשפט לענייני משפחה כלל ההסכמים הנערכים ונכתבים, לרבות הסכמים לחיים משותפים, על אף שאלו אינם מחוייבים באישור בית המשפט בהתאם לחוק, משום שבאופן זה, מקבלים הסכמים אלו תוקף חזק ומשמעותי יותר לעת הצורך.

למשרדנו ניסיון רב בכתיבת הסכמים לחיים משותפים, תוך דאגה כנה ואמיתית לאינטרסים הזוגיים ולנסיבות האשיות של כל זוג.