אלימות במשפחה

תחום האלימות במשפחה הינו תחום רב מימדים, בין היתר, בשל קשרי המשפחה שבין הפוגעים לבין הנפגעים. מערכת המשפט במדינת ישראל מתייחסת בחומרה רבה לעבירות של אלימות במשפחה. בתחום עבירות האלימות במשפחה ישנן סוגי עבירות שונות ועונשים שונים, בעלי היבטים של הרתעה ואפשרויות שיקום, צווי הרחקה, תלונות שווא ועוד. מדובר בתחום שבמסגרתו נדרש לא רק ידע משפטי רב ומקיף, אלא גם רגישות גבוהה של כל הגופים, לרבות עורכי הדין המעורבים.

על פי הגדרת החוק, לצורך הקביעה כי עבירה מסוימת הינה עבירת אלימות במשפחה, מוגדר בן משפחה כקרוב משפחה מדרגה ראשונה, כגון הורים, אחים וילדים, אך גם סבים וחמים, בני זוג שאינם נשואים או ידועים בציבור, ילדים של בן הזוג השני, גיסים, דודים, אחיינים וכן קטינים חסרי ישע הנמצאים תחת חסותו של הפוגע.

חשוב לציין, כי בנוסף לעבירות של אלימות פיזית, מערכת החוק רואה גם בהתעללות מילולית או כלכלית כעבירה של אלימות במשפחה לכל דבר ועניין.

מה ניתן לעשות במקרה של אלימות במשפחה?
כדי להתגונן בפני אלימות במשפחה ניתן לעשות כמה דברים:

  • צו הרחקה: אדם שנפגע מבן משפחה אחר רשאי לקבל הגנה מהמדינה על ידי צו הרחקה של הפוגע מהנפגע. צווי ההרחקה מוגבלים בזמן אך ניתן להאריכם במידת הצורך ובכל מקרה הם מהווים הגנה ראשונית לצורך הפסקה מיידית של האלימות. על מנת לקבל צו הרחקה יש לפנות למשטרה ו/או לבית המשפט לענייני משפחה בליווי עורך דין המתמחה בתחום.
  • צו הגנה: תלונה במשטרה נגד הפוגע תגרום, ברוב המקרים, למעצרו המיידי של הפוגע, ובמידה וישנן ראיות מספיקות היא תביא לפתיחת הליך פלילי נגדו, ולעיתים גם למעצר עד תום ההליכים, ובכל מקרה להרחקתו בצו משטרתי מהנפגע. צו הגנה יכול להינתן גם על ידי בית המשפט באמצעות בקשה מתאימה.

אלימות פיזית בהליכי גירושין:
כעורכי דין לענייני משפחה אנחנו נתקלים פעמים רבות באלימות הננקטת על ידי מי מהצדדים כנגד משנהו, כחלק מעצימות תהליך הגירושין. לעתים, לא מדובר באלימות פיזית דווקא, אלא גם באלימות כלכלית, מילולית ונפשית, למשל על ידי מניעת תשלומים, שימוש בשפה פוגענית, הסתת הילדים ועוד.

משרדנו מעניק גם שירות וליווי משפטי בתחום האלימות במשפחה.